Google’dan Mp3 İndirmeye Darbe

Dünyaca ünlü mp3 indirme sitelerinden birisi olan youtube-mp3 sitesi, youtube üzerinden yer alan videoların seslerini ayrıştırarak kullanıcılara indirme imkanı sunuyordu.

Bu durum karşısında birçok müzik firması youtube mp3 sitesine dava açmış fakat dava sonucunda başarılı olamamışlardı. Şimdi ise çok daha farklı bir alanda siteye darbe vurmaya başladılar. Youtube’nin sahibi Google bu siteyi tüm arama sonuçlarından çıkararak manuel ban yasağı uygulamaya başladı.

Google rank sisteminde ceza alan bu sitenin arama sonuçları bir kez daha görükmesi imkansız gibi görünüyor. Şayet kullanıcıların büyük bir kısmının google üzerinden bu siteye ulaşıldığını hesaba katarsanız ilgili sitenin uğrayacağı maddi kayıp sonucunda sitenin kendiliğinden kapanabileceği kaydediliyor.

Hiçbir programa ihtiyaç duyulmadan sadece linki girerek dosyayı size hazırlayan bu sistemin sonu gelmiş gibi görünüyor. Yine aynı amaçla kurulmuş savedeo adlı site içinde çeşitli girişimler olabileceği sinyali verildi. Google elinde tekel olarak bulunan arama sistemleri nedeniyle istediği trafiği istediği şekilde engelleyebilmesi karşısında karşı bir adım gelecek mi? ilerleyen günler daha net bir şekilde görülecek olan bu durumun şu an tek kazananı Google gibi görünüyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.