Google Hastaya Şifa Oldu

Kanada’da yaşanan bir olay Google’un ününe ün katacak gibi görünüyor. 4 yaşındaki bir çocuğun yaşadığı büyük sıkıntının çözümü için kullanılan Google, hastalığın çözülmesinde önemli bir rol oynadı. Kanada’da yaşayan Alayna Jacobs’un hastalığına bir çözüm bulamayan doktorlar, araştırmalarını internette google’a kaydırınca çok önemli sonuçlara ulaştılar. Çok hızlı bir şekilde kilo alan ve nefes alma fonksiyonları zayıflayan kız çocuğunun ayrıca vücut ısının azalması ile ilgili büyük problemleri vardı. Ayrıca vücudu moraran Alayna’nın bir türlü hastalığı teşhis edilemiyordu.

Doktorlar internet üzerinden google sayesin tüm semptomlarla ilgili yaptıkları araştırma sonucunda bu çok nadir görülen hastalığın ne olduğu bulabildiler. Hastalık o kadar nadirdi ki, şimdiye kadar sadece 75 kişide görülmüştü.

Rohhad adlı hastalığı taşıdığı belirlenen Alayna’nın bu hastalığı özellikle hipertiroit ve cushing sendromu gibi hastalıklarla karıştırılıyordu. Fakat bu tür hastalıklar onun sorunları tam olarak yansıtmıyordu. Her ne kadar genetik olduğu düşünülsede hastalığın sebepleri tam olarak bulunmuş ve saptanmış değil.

Fakat bu durum Alayna için bir umuttan çok trajediye dönebilir. Genel olarak 10 yaşına kadar yaşayan bu hastalığa sahip kişilerin daha fazla yaşadığı görülmemiş durumda bulunuyor. Bu durum Alayna için de geçerli.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]