Google 29 Ekim Bayramı’nı Unutmadı

Google’un önemli gün ve haftalarda uyguladığı doodle değişiklik bu 29 Ekim’de de unutulmadı. Hazırladığı doodle’lar ile önemli gün ve haftalar dışında ünlülerin ölüm ve doğum günlerinin hatırlanmasını da sağlayan google 29 Ekim için hazırladığı özel Türkiye Doodle’ı ile de Türk halkına saygı gösterdi.

29 Ekim
29 Ekim

Yukarıda görülebilen yeni logoda, Türk bayrağı ve istikbali niteleyen gökyüzü kullanıldı. Cumhuriyet’in kuruluşu yılına yer vermeye doodle’da, üzerine tıklandığında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı aramasına ulaşılabiliyor. Çıkan ilk mesaj ise wikipedia’dan geliyor. Bunun dışında çeşitli haber sitelerinden haberlerin ön plana çıktığı sayfada, 29 Ekim hakkında güncel bilgiler alınabiliyor.

29 Ekim Bayramı’nın tüm yurtta çoşkuyla kutlanması beklenirken kutlamalar internet üzerinde çoktan başladı bile, fakat Bayram’a gölge düşürmek isteyen bazı terör örgütleri de çeşitli internet sitelerinde paylaştıkları mesajlarda Amerikan Elçiliği’nin dün yapmış olduğu uyarı dikkat çekiyor.

Güvenlik önlemlerinin üst düzeyde olduğu büyük şehirlerden birisi olan İzmir için büyük bir uyarı yapılmıştı. Bu uyarının ana sebebinin halka korku vermek olduğu ve bu kapsamda bayram çoşkusunu engelleme faliyeti yürütüldüğü anlaşılıyor.

Ülke olarak içinden geçtiğimiz acı dolu günleri geride bırakmak için böylesine milli beraberlik ve çoşkunun zirve yaptığı günlerde bir araya gelmeye planlıyan halkın kafasında soru işaretleri oluşmaya devam ediyor. Fakat güvenlik güçleri 7 gün 24 saat ara vermeden çalışmalarına devam ediyor. Alınan her istihbarat titizlikle değerlendirilip gerekenler yapılıyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.