Göktürk – 1’den Sinyal Alındı

Bugün öğleden sonra Fransız Guyanası’ndan uzaya fırlatılan keşif uydusu Göktürk – 1’den 68. dakikada sinyal alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı atış töreninde önemli bir açıklama yapıldı.

Erdoğan geçmişte Türkiye’nin çeşitli fabrikaları kapatarak yabancı ülkelerin denetiminde alım yaptığını, bunun bir daha tekrarlanmaması için kendi ürünlerini geliştirmeleri gerektiği ifade etti. Bu açıklama ile birlikte son 14 yılda %80 olan dışa bağımlılığını % 40 seviyelerine düşürmesi ve akabinde yaptığı çeşitli çalışmalarla bunun daha da aşağılara çekilmesi planlanıyor.

Türkiye’nin uzay ile ilgili çalışmaları son 1-2 yıldır gündeme geldi, bundan önceki dönemde henüz bu konuda çalışmalar yapılmıyordu. Daha önceki dönemlerde ise uçak ve tren fabrikalarının kapatılması ile birlilkte bu konuda teknolojik olarak ileride olan Alman, Fransız ve İsrailli firmalara bağımlı olarak yürütmeye başlamıştı. Artık bu zincirin kırılıyor olması ile gerçek bağımsızlığını kazanacak olan Türkiye’de bu konuda bilişim firmalarının da ortaya çıkması bekleniyor.

Üretilme aşamasında İsrail tarafından engellenmeye çalışılan Göktür projesi büyük uğraşlar ve ortaya çıkan gecikme sonrasında aktif hale getirilebildi. Her alanda ilerleme de bu sayede devam ediyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.