Galatasaray 2016 Yılına Veda Etti

Galatasaray az önce oynanan Elazığ karşılaşmasında oynadığı futbol ile adeta seneyi kapattı. Devre arasına kadar ne yedek kadrodan ne de asıl kadrosundan faydalanmayı başaramayan takım seneyi hızlı havlu atarak tamamladı diyebiliriz.

Neden böyle bir kanıda olduğum konusuna gelirsek, bu sadece Elazığ maçı ile alakalı değil, Galatasaray ligde kaybettiği hatta kazandığı Adana maçında bile isteksiz ve ciddiyetsizdi. Riekerink’in hem takım tarafından küçük görülmesi hem de rakipler tarafından kolay lokma olarak görülmesi nedeniyle takım çok fazla pasifize oldu.

Başkan desen o da ayrı bir noktada bu özellikleri taşıdığında artık Galatasaray vur ensesine al lokmasını modunda yaşatılmaya mahkum bırakılmıştır.

Durum bu peki çözüm ne?

Önce Riekerink ile anlaşarak yollar ayrılmalı ve sezon ortasına kadar takım idare edilmelidir. Ocak transfer döneminde yeni yapılanma için para gerekeceğinden önce Podolski ve Sneijder gibi isimleri Çin vs liglere göndermeliyiz. Zaten hali hazırda Bruma’yı ancak bu sezonun sonuna kadar tutabileceğimiz açıkça görülüyor sezon sonu onu da iyi bir fiyata satıp takımın tekrar yapılanması için parayı çıkarmış oluruz. Tabi takım bu arada herhangi bir ceza yemeyeceğinden Avrupa ihtimali hep cebinde duracaktır. (Kesin olmasada…)

Ocak transfer dönemin Hamit, Sabri gibi isimleri de gönderip takımın yaşlı dallarını budamalıyız. Tabi burada kadro dışı bıraktığımız 3 isimi de göndermeliyiz. Endoğan, Umut Gündoğan, Jem Karacan. Takıma alabileceğimiz bazı isimler özellikle forvet noktasında iş yapari Sighorttson zaten ancak sezon sonuna doğru oynayabileceği için kontratı bitince gidecek. O konuda yapacak birşey yok. Bunun dışında Chedjou vs. isimleri de nereye istiyorsa serbest bırakmalıyız. Kadroya eli yüzü düzgün genç isimlerle alternatif olarak donatırsak takım rahatlayacak ve rötasyon oluşacaktır.

Kaptanlık bandını Muslera’ya verip takıma bir sinerji yüklemeliyiz. Eren Derdiyok ile ısrar edersek güzel şeyler olabilir. Kanatlarda Sinan ve Yasin, orta alan Josue, Nigel, Tolga ile sezon biter. Defans hattında ise Linnes, Semih, Serdar, Hakan ve Carole var. Kalede ise Muslera ve Cenk. Takım bu şekilde idare eder.

Zorlamadan zarlamadan sıfırdan kurulabiliriz. Artık bunun zamanı bence geldi. 2016’yı kapatıp 2017’ye bakalım derim.

Okuyoruz Haber'in Spor yazarlarından birisi olan Şebnem Kara, sosyal medya üzerinde gösterdiği aktiviteler ile tecrübesini ve yeteneklerini konuşturmaya devam ediyor. iletişim : [email protected]