Futbol Yayın İhalesi Yarın

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yarın 5 yılı kapsayacak olan bir naklen yayın ihalesi yapılacak. Bu ihaleyi kazanan firmalar Süper Lig ve 1. lig maçlarının yayın hakkını alacak. İhale yarın genel merkezde saat 10.00’da başlayacak.

Paketlerin içerikleri de ortaya çıktı, 4 yarı pakete bölünecek ihale için muhammen bedeller de açıklandı. A paketi için 425 milyon dolar, B paketi için 45 milyon, C paketi için 15 milyon dolar ve D paketi için ise 495 milyon dolar bedeller belirlendi.

 

Ayrıca bu bedellere TFF hakları dahil olduğu fakat ayrıca KDV ödeneceği belirtildi. Başak bir ifade ile en alt fiyattan D paketi alınırsa yaklaşık 2 milyar dolar + KDV şeklinde bir ödeme yapılacak.

Bu kadar büyük çapta bir ihale ile futbola farklı bir çehre gelmesi bekleniyor. Bazı kaynaklar bedellerin bu şekilde kalamayacağı ve 650 milyon dolar seviyelerine kadar çıkabileceği belirtildi. Türkiye’de yapılan büyük projelerle yarışacak bir maddi büyüklüğe sahip olacak yayın hakları için nefesler tutulacak.

İhale için şartname alan firmalardan hangilerinin teklif vereceği şimdilik belirlenmiş değil. Ama yarın 10.00’da başlayacak ihale için fiyatların nerelere geleceğini tüm futbolseverler merakla izleyecek.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]