Evlilik Programları Yayından Kalkıyor

Uzun süredir yayında olan ve şikayetler nedeniyle gündemden düşmeyen evlilik programları ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un kullandığı bir ifadeye göre yeni çıkarılacak bir KHK ile ilgili programlarında hakkında bir sonuca varılmasının beklendiğini belirtti.

Kamuoyu tarafından bu ifade ile ilgili yapılan yorumlar programların kaldırılması yönünde oldu. Bu konuyla ilgili çeşitli görüşmeler yapan kanallar ise büyük bir reyting pastasına sahip olan bu durum ile ilgili alternatif programlar hakkında çalışmalar yapıyor. Genel anlamda kanunun arkasından dolanmak için çeşitli teoriler geliştirmek isteyen kanallara büyük ceza yaptırımları uygulanabilir.

Özellikle bazı kanallarda yayında olan ve Türk örf ve adetlerine karşı inanılmaz bir anti hassasiyet gösteren programların çoğu zaman gündeme gelmesi nedeniyle oldukça sıkıntılı olan Rtük’ün de eli kolu bağlı vaziyette bulunuyor. Elde edilen gelirin çok az bir kısmına kesilebilen cezalar nedeniyle kanallar bu programları kaldırma konusunda hızlı davranmıyor.

Çeşitli defalarda uyarılar alan kanallar alternatif adımlarla bu kıskaçtan kurtulmaya devam ediyordu. Fakat son ifadeler ile birlikte programların ciddi anlamda riske girdiği ve sonunun yaklaştığı açıkça görülüyor. Muhtemelen kısa süre içinde yayınlanan KHK ile bu programların ekran macerası sona erecek.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]