Et Lobisi İş Başında

Gıda ve Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba’nın attığı adımla düşen et fiyatları uygulamasına karşın özel sektörde bu alanı domine eden bazı firmalar ithalat izni istiyor. Ama bu izni koparız yurtdışından ucuz karkas et getirip fiyatları yine düşürmemek.

2010 yılında aldıkları izin sonrası büyük vaatler veren bu firmalar etleri yine de ucuza satmamış ve et fiyatlarında bir düşüş olmamıştı. Fakat şimdi atılan adım ile 10 tl daha ucuza et yiyen vatandaş hem konudan memnun hem de yeni iznin verilmesini istemiyor.

Bunun farkında olan Bakan’da bu konuyla ilgili toplantılar yapmaya devam diyor. Kulis çalışmalarını hızlandıran özel firmalar bu konuda bakanlığı sıkıştırıp izin almanın peşinde, fakat bu konuda geri atmamayı düşünen bakanlık mücadelesini sürdürüyor.

Yurtdışından yaklaşık 4-5 dolara ithal edilen karkas etler, 2010 döneminde 10 dolar gibi fahiş fiyatlardan satılmıştı. Bunun bir kez daha yaşanmasının önündeki en büyük engel Eşref Fakıbaba olarak gösteriliyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]