Eşekarısı Fabrikası

Çıktığı yıllarda beklediği ilgili göremeyen fakat daha sonraları içinde barındırdığı bazı şiddet unsurları nedeniyle sansürlenen bir kitabı tanıtmak istiyorum. Adı Eşekarısı Fabrikası, yazarı ise Iain Banks. 

İlgili kitap Iain Banks’in ilk romanı olma özelliğini taşıyor, kendisi 2013 yılında vefat edene kadar çeşitli romanlar daha yazsa da, hiçbiri Eşekarısı Fabrikası’nın daha sonradan kazandığı o büyük üni kazanamadı. Kendisi kanserden vefat ederken geride çok renkli bir hayat bıraktığı gerçeği tabiki beklentilerin ötesinde bir durum olarak kabul gördü. Bir dönem siyasetle uğraştı, tv’de bulundu, radyo programı yaptı. Çok renkli bir kişi olduğu buradan belli bence...

Kitaba gelirsek şiddet eğilimli bir çocuğun hayatına göz atmak da sanırım üstüne yok yazarın… 1984 yılında yayınlandığında şimdiye kadar böyle bir kitap okumamış herkesi çok etkilemiş olduğu gerçeğini es geçmemek lazım. 16-17 yaşında çocukların sansürsüz ölümleri ve işkenceleri pek de normal karşılanmadı.

Daha sonra sansüre uğrayan kitap, Türkiye’ye ise çok geç bir vakitte geldi. Türkiye’de yayınlandıktan sonra çok okumayan bir ülke olduğumuz için farkedilmedi bile… Fakat Koridor Yayıncılık kitabı 2015 yılında tekrar yayınladı ve işte o zaman herkes bu kitabı edinebilir oldu.

Ben de kitabı edinmeden önce e-kitap olarak okumayı başaranlardan birisi olmuştum. Kitaptaki şiddet senaryoları gerçekten eşsiz ve etkileyiciydi. Sakın adına kanıp da bir çocuk kitabı sanmayın yanılırsınız. Bence spoiler vermeden bu kitaba bir göz atmanız en iyisi olur. Kitap d&r, idefix ve kitapyurdu gibi sitelerde yaklaşık 15 tl’den satılıyor.

Okuyoruz Haber'in Eğitim kategorisinde son yaşanan gelişmeler ile ilgili yazılar yazan Işıl, eğitim teknolojileri üzerine çalışmaları ile gençlere yeni bir ışık açmaya devam etmektedir. İletişim: [email protected]