Erdoğan’ın Döviz Mücadelesi Sürüyor

Tüm ülkede yürütülen döviz mücadelesi hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümeti tebrik etti. Bu konuda yapılanların güzel fakat yeterli olmadığının altını çizen Erdoğan, daha fazla yüklenilmesi gerektiğini belirtti.

Dün tarihi düşüş rakamlarına ulaşan dolar akşamdan itibaren tekrar yükselişe geçmişti. Bu konuya da değinen Cumhurbaşkanı, İran, Rusya ve Çin ile ortak bir proje yürüttüklerini kaydetti. İran’ın Tümen para birimine Rusya’nın da Ruble birimi ile bu mücadelenin başladığını kaydetti. Şu saatlerde 3.46 bandında yer alan doların ateşinin düşmesi için hafta başından itibaren daha güçlü politikaların uygulanması bekleniyor.

Yılbaşı sonrası Amerikan yönetiminin belli olması sonrasında doların ateşinin düşeceği ve daha alt seviyelere doğru ilerleyeceği de kaydedildi. Uzmanlar dolara halk tarafından müdahale edilmeseydi ön görülerin 4 tl civarında olduğu belirtmesi ise ciddi anlamda ekonomik bir sıkıntı yumağını gözlerimizin önüne serdi.

Cuma namazı çıkışında temennilerini belirten Cumhurbaşkanı’nın mücadelenin kararlılıkla devam edilmesi yönündeki istediği de destek gördü. Türkiye’nin önündeki en büyük sıkıntılardan biri olarak görülen kur farkı meselesinin bu anlamda çözülebileceği kaydedilirken, halkında bu çağrıya uyarak daha etkili bir yöntem geliştirmesi ve elindeki dolarları bozdurması bekleniyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]