Erdoğan Türk Akımını Onayladı

Geçtiğimiz günlerde Rusya ile Türkiye arasında kabul gören Türk Akımı projesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

Bu onaylama işlemine göre Rusya’dan doğalgaz ticareti için herhangi bir engel kalmamış oldu. Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi döneminde tamamen askıya alınan proje tamamen aktif hale getirildi. Uygulanmaya alındığı dönemde Türkiye’ye de ucuz doğal gaz sağlayacak olan projenin büyük bir kısmı Türkiye üzerinden geçiyor.

Türkiye’nin yaklaşık 63 milyar metreküp doğal gaz taşınacak olan bu hattan 14 milyar metreküp doğal gaz alması planlanıyor. Geri kalan 49 milyar metreküp doğal gaz ise Avrupa’ya ihraç edilecek.

 

Proje’nin Karadeniz’in altından geçmesi ve Trakya bölgesinden Avrupa’ya doğru gönderilmesi planlanıyor. Türkiye’nin her halükarda gelir sağlayacağı bu yapının bazı devletler tarafından bloke edilmesi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanmıştı.

O dönemlerde yaşanan çeşitli sıkıntılarda en önemli faktörler Amerika ve İsrail olarak göze çarpmıştı. Türkiye’nin bu büyüklükte bir hat üzerinden işlerlik sağlaması hem ekonomik olarak hem de politik olarak çok önemli bir imtiyaza sahip olacak.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]