En Çok Kazanan Taylor Swift

Dünya müzik sinemalarını alt üst eden isimlerden birisi olarak ifade edilen Amerikalı şarkıcı Taylor Swift kazancıyla zirvede bulunmaya devam ediyor. 2016 yılı kazancı 170 milyon doları aşan ünlü isim adeta para basıyor.

Forbes dergisinin her sene yaptığı araştırma bu senede ilgi odağı oldu. İlgili araştırmaya göre  Amerikalı şarkıcı Taylor Swift tüm sanatçıları geride bırakarak zirveye oturdu. Taylor Swift genel anlamda bu parayı turnelerden ve reklam firmalarından kazandığı ifade ediliyor. Apple ve Diet Kola’nın ekran yüzü olan Swift’in bu firmalardan milyonlarca dolar ödeme aldığı biliniyor.

Taylor Swift’in ardından ise Adele geliyor. Adele 76.5 milyon dolar yüksek bir farkla geride bulunuyor. Onun ardından ise magazin basınında bir gün olsun es geçişmeyen Rihanna yer alıyor. Rihanna’nın geliri ise 54 milyon dolar olarak ifade ediliyor.

Müzik dünyasının bu tür ücretlere alışkın olmadığı ifade ediliyor. Geçmiş senelerde maksimumum 70 milyon dolar olan ücretlere bu sene çoktan ulaşıldı. Birçok sanatçının bu ücrete yakın ödemeler alması ve bunun sadece resmi olarak açıklanan ücret olarak görülmemesi gerekiyor. Yani bir anlamda 50 milyon dolar seviyesinde geliri olan bir sanatçının gelirinin bunun çok daha üstünde olduğu ifade ediliyor.

Geçmiş senelerde ise bu ücretlerin maksimum çıktığı noktalar bunlar olarak görülüyordu. Geçen senenin ardından büyük bir atılım yapan elektronik müzik piyasası ile durgunlaşan cd ve kaset satışına yeni bir alternatif ortaya çıktı. Google ve Apple’un öncülüğünde kurulan sistemler sanatçılara milyon dolarlar bırakıyor. Bunun dışında Spotify gibi hizmetlerde sanatçılara inanılmaz miktarlarda paralar kazandırmaya devam ediyor.

 

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]