Elektronik Sınavlar Yaygınlaşıyor

ÖSYM tarafından yayınlanan bir açıklamada, yeni kurulan dijital sınav merkezinin daha da geliştirilerek daha fazla öğrencinin kullanımına açılacağı ifade edildi.

İlgili sistem ile 5 bin kişilik bir aday kitlesini sınav sokabileceklerini belirten ÖSYM yetkilileri bu sene uygulanmaya başlayan sorunun altında kodlama bölgesi uygulamasının 200-300 bin kişilik sınavlarda rahatlıkla uygulanabileceğini kaydetti.

İlgili sistemin henüz yeni olduğu ve yeterli kapasitesinin bulunmadığı sebebiyle özellikle en son yapılan aleste uygulanan yeni sistemin soru açıklama sürelerini geciktirebileceği kaydedildi.

ÖSYM’nin yaptığı LYS ve YGS gibi sınavlarda da bu sistemin uygulanacağını fakat henüz sistemin buna hazır olmadığı gerekçesiyle sistemin geliştirilmesinden ve tarama kapasitesinin artırılmasından sonra hazırlanacağı bildirildi.

İlgili uygulama ile kaydırma ihtimalini ortadan kaldıran ÖSYM bu sistemin özellikle çok fazla kaydırmanın gerçekleştiği LYS ve YGS sınavlarında uygulanması için de çalışmalara devam ediyor. Bu sene için yetişmeyecek uygulamaların 2017 yılının son aşamasındaki sınavlarda uygulanmaya başlanacağı kaydedildi.

Yakın gelecekte belki de tüm öğrencilerin kurulacak elektronik merkezlerde sınavlara alınacağı kaydedilirken Türkiye’nin bu konuda Dünya çapında bir başarının eşiğinde olduğu da ifade edildi.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.