Eczanelere Diploma Cezası Yağdı

Kiralık diploma kullanılarak açılan eczanelere kapatma cezaları geldi. Yaklaşık 100 eczanenin kapatıldığı operasyonlarda bu tür sahtecilik yöntemlerine göz açtırılmayacağı açıklandı. Kiralık diploma modeli geçmiş dönemlerde çok popüler olarak kullanılan bir iş modeliydi. Bu modelde eczacılık mezunun birinin diploması kullanılarak eczane açılıyor ve diploma sahibine ödeme yapılıyordu.

Bazı üniversite mezunları ciro hesabı anlaşmalar yaptığı bile ortaya çıktı. Bu duruma göre insan sağlığını eğitimli insanlar yerine normal vatandaşlara bırakan bu kişiler için de ayrıca işlem yapılacağı duyuruldu.

Kapatma işlemlerinin süreceği ve bu tür muvaazalı işletmelerin önüne geçileceği kaydedilirken, Türkiye Eczacılar Birliği de bu operasyonlara ve kontrollere destek verdiği açıkladı.

Hem eczane sayısının artmasına hem de kaliteden ödün verilmesine yol açan durum için önlemler alınmaya devam edecek. Türkiye’de uzun yıllardır alışılagelmiş bu tür dolandırıcılık yöntemlerine yeni dönemde sürekli engellemeler yapılacağını kaydedilirken, ilgili alan dışında farklı alanlarda da diploma dolandırıcılığı yapan firmalara büyük cezalar verileceği kaydedildi.

Özellikle İstanbul’un mercek altına alındığı operasyonlarda diğer illerde de çeşitli çalışmaların yapılacağı kaydedildi.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]