E-Sınav Yaygınlaşmaya Başladı

ÖSYM’nin yaptığı açıklamaya göre E-sınavlara giren öğrenci sayısı 2017 yılında 26 bin 454 oldu. Bu sınavlar 10 ayrı bölüm şeklinde düzenlendi.

Bu sene sisteme E-Ales’in de girmesi ile birlikte E-yds ile devam eden süreç çok daha fazla öğrenciye hizmet verecek.

İleri vadede üniversite sınavlarını bile elektronik ortamda yapmayı planlayan ÖSYM hem sınavı yılda birkaç kere hem de elektronik merkezlerde güven ile yapacak. Herhangi bir kağıt doldurmadan yapılacak olan sınavların değerlendirme süresi çok hızlı olacak.

Yaklaşık bir ay beklenen sonuçlar yeni sistemler 3-4 günde açıklanabilecek.

Yeni teknolojinin nimetlerinden yararlanmaya başlayan ÖSYM en çok öğrencilerin işlerini kolaylaştırmayı planlıyor.

ÖSYM’nin e-Sınav hizmetini İstanbul, Ankara ve İzmir’deki merkezlerde yürüttüğünü ifade eden yetkililer her bölgeye bu tür merkezlerin kurularak sınavın Türkiye geneline yayılabileceğini bildirdi.

e-Sınav merkezlerinde geçen yıl 10 defa e-YDS İngilizce sınavı yapıldığını ifade eden Özer, 2018 yılında İngilizce sınavlarına ilaveten ilk defa Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinden de e-YDS gerçekleştirildiğini hatırlattı.

2019 yılı ise bir dönemeç olup yeni sınav türlerini de sistemde barındıracak.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]