Dolara Karşı Türkiye Tek Yürek

Cumhurbaşkanı’nın çağrısı ile hem halkın hem de kurumların girişimlerde bulunması sonrası dolar bozdurma ve Türk Lirası üzerinden işlem yapma fırtınası devam ediyor.

Son olarak Enerji Piyasası ve Denetleme Kurulu da dolar yerine Türk Lirası ile ihale yapacağını açıkladı. Bu uygulama ile Özel İdare, Borsa İstanbul, Futbol Kulüpleri, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi onlarca kurum ve kuruluş Türk Lirası ile işlem yapmaya başladı. Şu saatlerde 3.44 – 3.45 bandında işlem gören doların daha da düşebileceği kaydedildi.

Türkiye’de özellikle kur farkından dolayı borçları katlanan firmalar için de bazı girişimler de bulunuyorlar. Genel anlamda ciddi bir kur baskısı ile ekonomik yapının bozulması nedeniyle çeşitli önlemler alınmaya devam edecek. Mali işlerden sorumlu birçok yetkili Türkiye’nin aldığı önlemlerin çok önemli olduğu ve bu daralmaların Dünya’nın birçok ülkesinde görüldüğünü kaydetti.

Meksika ile başlayan ekonomik sıkıntı daha sonra Türk Lirası’nı da vurmuştu. Ayrıca bugün itibari ile Nata Holding Avm’lerde başlattığı girişimle kiraları Türk Lirasına çevireceğini açıklamış, Lasiad gibi kuruluşlarda bu ödemeleri Türk Lirası olarak alabileceklerini belirtmişlerdi. İto ve TMSF de ilgili çağrıya uymuştu.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]