Dolar Rekorlar Kırıyor

Amerikan Başkanlık seçimlerinin etkisiyle Trump’ın seçilmesine bir anlamda tepki veren piyasalar da dolarda inanılmaz bir yükseliş hareketi gözlemleniyor.

Dün kapanışta, 3.16 seviyesinde olan dolar şu an 3.30 seviyelerine ulaşmış durumda bulunuyor. Bunun dışında Euro’da yükseliş gösteren para birimlerinden birisi oldu. Altın’da seçim öncesinde kendisine gösterilen güveni tazeleyerek yükselişe geçti.

Euro şu an iç piyasalarda 3.70’i test etmeye devam ediyor.

Temsilciler meclisinin tebrik ettiği Trump çok yakın bir zamanda konuşma yapmak için meydanlarda olacak. Seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılan isimler için henüz doğruluğu netleşmeyen bazı hesaplar kazandığı yönünde tweetler atmaya başladı.

Özellikle Pensilvanya’nın seçimlerdeki etkisini tartışan yetkililer oradan gelecek olan 20 delege ile seçim zaten Trump’un olacak dedi.

Oyların büyük bir kısmının sayıldığı Amerika’da seçim sonuçları çok yakın bir zamanda ilan edilmesi bekleniyor. Meksika para birimlerini de etkileyen seçimin ardından Meksika önlem almaya çalışıyor.

Meksika’da alınan karara göre Merkez Bankası gece yarısında acil olarak toplanacak. Dünya çapında ekonomik anlamda gelişmelerin olması bekleniyor. Trump açıklamaları şu saatlerde art arda geliyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]