Dolar Artık Tutulamıyor

Gün içinde OPEC’in aldığı petrol üretimi sınırlama kararı sonrası 3.50 sınırına dayanan dolar ve 3.71’e kadar tırmanan euro’nun ateş dinmiyor. Türk parasının hızlı bir şekilde değer kaybettiği şu günlerde sıkıntı büyümeye devam ediyor.

Özellikle AB’nin aldığı çeşitli ambargo söylentileri nedeniyle ateşi çıkan dolar hali hazırda Amerikan Seçimi nedeniyle de harekete geçmişti. Sonuç olarak Türkiye’yi her gün biraz daha saran dolar krizinin ne zamana kadar süreceği konusundan uzmanlar temkinli açıklamalar yapıyor.

Özellikle Türkiye’nin AB’de yavaş yavaş uzaklaştığı şu günlerde dolar ve euro’nun daha da yükselebileceği kaydediliyor. Bunun dışında Türkiye’nin AB dışında alternatifler araması şeklinde ifadeler de artmaya başladı.

Ekonomik göstergelerinin de sıkıntıyı işaret ettiği 2016 yılı Türkiye’de büyümenin yavaşlamasına neden olacağına kesin olarak bakılıyor. 2017 yılı için ise ümitli ifadeler yapılıyor. Hem Amerika’da Trump’un göreve başlaması ve AB’de çeşitli sıkıntıların artacak olması nedeniyle bir miktar düşüş bekleniyor. Ama uzun vadede Türkiye’nin batıdan çevirdiği yönüne yeni hedefler bulması gerekiyor. Özellikle Arap ülkeleri ile araştırma yapan uzmanlar bu konuda Türkiye’nin bağlantılarını kuvvetlendirmesi gerektiği ifade ediliyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]