Dizi Sitelerine Büyük Darbe

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kısaltılmış adı ile ifade edilen TİB, internet dünyasında ücretsiz olarak lisansız bir şekilde dizi yayını yapan sitelerin bir çoğunu kapattı. Uzun süredir konuyla ilgili mücadelesini devam ettiren TİB, son eylemi ile yeni yıla dizi sitelerine büyük darbe vurarak girecek.

Netflix adlı platformun birçok dizinin yayın haklarını alması nedeniyle uzun süredir konuşulan dava durumları bugün itibari ile kapatma cezasına döndü. Erişimi engellenen sitelerinin sahipleri içinde ilgili işlemlerin yapılacağı ve cezalar verileceği kaydedildi.

Bu şekilde kurdukları sitelerden binlerce lira kazanç elde eden birçok internet sitesi sahibinin gözünün korktuğu ortada webmaster forumlarında konuşulan ve ifade edilen bazı mesajlarda birçok site sahibide sitesini kapatmaya hazırlanıyor. Google üzerinde yapılan aramalarda ortaya çıkan sonuçlara göre kapatma işleminin devam edeceği ve bu tür sitelere göz açtırılmayacağı kaydedildi.

Şu saatlerde dizi sitelerine girmek için tıklayan kişiler TİB yayınladığı mesajla karşılaşıyor. Savcılık kararı ile engellenen bu sitelerin alternatifleri hemen aktif hale getirilse de sabahtan beridir onlarında kapatıldığı belirtiliyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.