Diyarbakır Bağlar’da Patlama

Gece gerçekleşen gözaltılardan sonra ilk belirlemelere göre PKK tarafından bombalı bir saldırı yapıldı. Bölgede çok sayıda yaralının bulunduğu ve bölgedeki binaların ve iş yerlerinin kullanılmaz hale geldiği belirtildi.

Emniyet’e yakın bir yerde meydana gelen patlama sonrasında bölgede yer alan bazı bölge sakinleri evlerini terk ediyor. Patlamanın sivillere yönelik yapıldığı ve bombalı bir araç kullanıldığı ifade ediliyor.

Sosyal medya sitelerine yönelik yürütülen yavaşlatma uygulaması ise şu saatlerde biraz azalmış durum bulunuyor. Bölgede yaşanacak bazı kalkışmaları engellemek için yapıldığı öne sürülen yavaşlatma yüzünden Facebook, Twitter gibi sosyal medya sitelerine erişim de büyük sıkıntılar yaşanıyor.

Genel anlamda vpn ile erişimin sağlanabilen sistemler için internet üzerinden onlarca yerde açıklamalar yapılıyor. Ayrıca whatsapp mesajlaşma uygulamasının da kesintiden etkilendiği ve mesaj gönderme özelliğinin şu sıralarda gerçekleşmedi kaydediliyor.

Gelen ilk haberlere göre çok sayıda yaralının olduğu belirtilen Diyarbakır Bağlar’da hayatını kaybedenlerin de olduğu kaydediliyor. PKK’nın bu tür bombalı eylemleri son günlerde sıklaştı. Gece gerçekleşen HDP operasyonuna karşı misilleme olarak yapıldığı iddia edilen eylem için PKK’nın saldırıyı üstlendiği belirtiliyor.

Olay yerine AFAD’ın yönlendirildi ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Polis helikopterleri de bölgede havadan inceleme yaparak görüntü almaya devam ediyor.

Saldırının emniyet ek binasına yakın olduğu son haberlerin içinde yer alırken bu ek binada polis okulu eğitimi verildiği ifade edildi. Aynı bölgede cezaevi de bulunmakta olduğu ifade ediliyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]