Diyanet’ten Türk Lirası Adımı

Cumhurbaşkanı’nın Türk Lirası çağrısıyla ilgili kurumlar harekete geçmeye devam ediyor. Son olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’da hac ve umre ücretlerinin Türk Lirası üzerinden tahsil edileceğini açıkladı. İlgili uygulama 5 Aralık yani bugünden itibaren geçerli olacak.

Geçtiğimiz Cuma günü ilan edilen bir duyuruya görede Suudi Arabistan’a son 3 yıl içinde birden fazla giden hacılar için olmuştu. Bu hacı yaklaşık 2000 riyal ödemekten kurtulmuş artık sadece hac ve umre ücretlerini ödeyerek kutsal topraklara gidebilecekti. Belirlenen bu ücrette Amerikan Doları ile tahsil ediliyordu. Yeni uygulama ile artık her ücret Türk Lirası ile tahsil edilecek.

Bu durumla beraber farklı kurumlar da çeşitli adımlar atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Borsa İstanbul ile başlayıp Merkez Bankası ile devam eden uygulama bir anlamda yayılmaya devam ediyor.

Bir sonraki adımın ne olacağı merakla beklenirken özellikle yabancı para ile yapılan ticari anlaşmalarda da çeşitli uygulamalar yapılması bekleniyor. Hali hazırda köprü ve otoyol gibi tüm ücretler dolar bazlı belirlenmişti. Bu konuda yapılacak değişikliklerle altın bazlı bir düzenleme yapılabileceği sinyali verilmiş durumda bulunuyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]