Diyanet Yabancı Dil Elifba Hazırlıyor

Diyanet’in bu sıralarda çalışmış olduğu projeler bir bir açığa çıkmaya başladı. Yeni bir projede ingilizce ağırlık yabancı dil kuran elifba’sı için çalışmalara başlandığı kaydedildi.

Kuran okumayı öğrenmek ve geliştirmek için önemli bir çalışma metodu olan ve giriş aşaması olan kabul edilen elifba için eşitli uzmanlardan destek alınıyor.

Çeşitli yayın evlerinden çıkan ve sıkıntılı olduğu ortaya çıkan bazı elifbalar ise yayından kaldırılacak. Bu konuda artırılacak kontrollerle bu tür sıkıntıların önüne geçilmesi planlanıyor.

İlk aşamada, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kur’an okumayı öğrenmek isteyen yabancı kişiler için Elifba’nın İngilizcesi hazırlanarak yurt dışı temsilciliklerine gönderimi yapıldı. Şimdilik sadece 6 ülkeye yapılan bu gönderim daha sonra farklı ülkelere de yapılacak, Kuran Elifba’sının sadece ingilizce değil başka dillere de çevrilmesi planlanıyor. İngilizce Elif Ba ilk olarak Amerika’daki Diyanet Merkezi’ne gönderildi.

Ayrıca kısa süre sonra Diyanet’in belirleyeceği bir internet adresi üzerinden yabancı dilde basımı gerçekleştirilen ilgili Elifba’ların, dijital ortamda da erişim sağlanabileceği  kaydedildi.

Projenin adının ise “Hiçbir Dil Kuran’sız Olmaz” olarak belirlendi. Bu konuda ülkemizdeki merkezlere çok sayıda başvuru yapılmış durumda olduğu ifade edildi.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.