Diyabet %100 Artış Eğiliminde!

Türkiye’de Diyabet Vakfının yaptığı bir araştırmaya göre son 10 yıl içinde diyabet hastalarında %100 artış görüldü. Bu durum Avrupa’ya göre değerlendirildiğinde, ülkemizde Avrupa’nın 4 katı artışın olduğu görülüyor.

Çeşitli tipleri olan diyabetin yani şeker hastalığının birçok nedeni var. Bunlardan en önemlisi beslenme şekillerinde ortaya çıkan sorunlar. Sürekli kilo aldırıcı yiyeceklerin tüketilmesi diyabete davetiye çıkarıyor. Neredeyse her aile giriş yapan diyabet için önlem alınmazsa ileri dönemde daha büyük artışlar görülebilir.

Ülkemizde spor yapan ve sağlıklı beslenen kişi sayısı günden güne azalmaya devam ediyor. Bu durum diyabet hastalığı riskini de en yüksek seviyelere çıkarıyor. Türkiye’de şu diyabet görülme sıklığı %14.5’e çıkmış durumda yani başka bir ifade ile 100 kişiden yaklaşık 15’i diyabet hastası olarak belirleniyor.

Toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar özellikle kötü beslenmenin yol açtığı bu hastalığın bir an önce kontrole alınmasını istiyorlar. Amerika gibi bazı ülkelerde de son yılların en yüksek değerlerine ulaşılmış durumda, kola ve hamburger ikilisinin bir anlamda tetiklediği diyabet tiplerine göre hızla yayılmaya devam ediyor. Genetik yapıyı da bozan diyabet genlerle aktarım da yaşıyor.

Halkın %64’ünün diyabet hastalığı hakkında bilgi sahibi olmaması böyle bir hastalığa yakalanıldığında neler yapılacağı konusunda da insanlar mağdur bırakıyor. Bir an önce bilgilendirme çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade eden uzmanlar devletin de bu konya el atması gerektiğini ifade ediyor.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]