İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DGS Sınavı Sonuçları Ertelendi

DGS sınavlarının sonuçları bayram nedeniyle ertelendi. Bayram dönemi nedeniyle açıklanma tarihinde tatil olduğu nedeniyle Dikey Geçiş Sınavı’nın açıklanma tarihinin 6 Eylül’e alındığı belirtildi.

Öğrencilerin büyük bir merakla beklediği DGS sonuçları sonrası yapılması beklenen KYK yurt başvuruları için de bir süre erteleme gerçekleşmiş oldu.

Üniversite ek tercihleri için de bugün bir duyuru yapan ÖSYM, başvuruların 5 Eylül’e kadar süreceğini açıklamıştı. Öğrencilerin DGS sonuçlarına göre tercih yapıp üniversitelere yerleşmesi bekleniyor.

Genel anlamda boş kalan üniversiteler için tekrar bir yerleştirme planının olduğu ve bunun da ek yerleştirmelerden sonra ikinci ek yerleştirme olarak ilan edilmesi bekleniyor. DGS sınavı ile önlisans bölümlerinden başarı ile mezun olup lisansa geçecek öğrenciler için ayrıca kredi ve burs işlemleri de başlayacak. Bunların gerçekleşebilmesi için öğrencilerin öncelikle üniversitelerine yerleşmesi bekleniyor. Genel olarak geç bir dönemde üniversitelerine yerleşecek olan öğrenciler normal eğitim takviminde yaklaşık 3-4 hafta ders kaçırması bekleniyor.