DGS Ek Yerleştirmeleri Başladı

Dün itibari ile başlayan DGS ek yerleştirmeleri 7 Ekim gece saatlerine kadar sürecek. İlk yerleşmede bir yere yerleşemeyen ve boş kalan kontenjanlara yerleşmek isteyen öğrenciler tercihlerini yapmaya devam ediyor. Kısa sürede içinde sonuçları açıklanması beklenen DGS için öğrencileri yerleştikleri üniversitelerde zorlu bir süreç bekliyor. Bazı üniversitelerin vizelerinin başlaması ve neredeyse yarısı biten dönemin içine yeni dahil olacak öğrenciler büyük sıkıntılar yaşayabilir.

Bu sene geciken sonuç açıklamaları yüzünden şu an DGS normal yerleşmeleri ile üniversiteye başlayan öğrenciler bile büyük sıkıntı yaşamaya devam ediyor.

DGS yerleştirme sisteminde çeşitli değişikliklerde devam ediyor. Artık a ve b adaylarının puanları göz önünde bulundurularak tercih önceliği diye bir uygulama yapılmamaktadır. Yani A adayı ilgili bölümü 5. tercihinde yer verse, B adayı ise 10. tercihinde yer verse ve bu durum B adayının puanı daha yüksekse ilgili bölüme A adayı değil B adayı yerleştirilmektedir.

Bu durum neticesinde adayların taban puanları daha öncelik olarak ortaya çıkmaktadır. Aynı puan durumunda ise, program tercih sıralaması önem kazanacak bunun eşitliği durumunda ise yaşı küçük olan adaya öncelik verilecektir.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.