DGS Ek Yerleştirme Açıklandı

DGS sınavı sonuçlarına göre yapılan ek başvuruların da sonuçları dün itibari ile açıklandı. Yapılan açıklama ÖSYM’nin sonuç sayfasında duyuruldu.

Adaylar 10 Kasım günü açıklanan sonuçları ösym işlem şifresi ve tc kimlik noları yardımıyla öğrenebiliyor. Ayrıca sınavla ilgili sayısal bilgiler de bir ek olarak sunuldu. Ek bilgilere bu sene ek yerleştirmede yaklaşık 42 bin aday başvuru yaptı. Bu başvuru yapan adaylar için ayrılan kontenjan satısı 5311 olarak belirlenmişti. Yaklaşık 4000 aday kontenjanlara yerleştirilerken 1000’den fazla kontenjan da boş kaldı.

Muhtemelen ikinci bir başvuru daha açılabilir. Kalan 1000 kontenjan için öğrenciler tekrar başvuru yapabilir. Geçmiş senelerden farklı olarak bu sene çok uzun süren bu başvuru süreçleri neticesinde öğrenciler eğitime ancak başlayabilecek. Bu öğrenciler vizeleri bitirmiş olan üniversitelerde ne tür zorluklar yaşayabileceği de genel olarak tartışılıyor. Neredeyse 7 hafta sonra bitecek olan dönemi çok hızlı bir şekilde öğrenmesi gereken bu öğrenciler için üniversitelerin ne tür önlemler alacağı da merak konusu olduğu ifade ediliyor.

Yerleştirilen öğrencilerin kısa süre içinde üniversitelere kayıt işlemlerini tamamlayıp geç kaldıkları eğitim sürecine başlamaları bekleniyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.