Damacanalara Takip Geliyor

Türkiye genelinde satılan 300 çeşit ambalajlı su markasına büyük bir takip sistemi geliyor. Yeni uygulamaya göre şişelerin üzerinde yer alacak olan karekodlardan sorgulama yapılabilecek.

Karekodlar hayatımızın her noktasına dahil olmaya devam ediyor. Yeni uygulama ile karekodlardan sorguladığımız suların nereden çıktığı ve hangi kategoriden olduğu anlaşılabilecek.

Özellik doğal mineralli suların tercih edildiği günümüzde, bazı dolandırıcı firmalar vatandaşları normal içme suyu ile kandırmaya devam ediyor. Ambalajlar üstüne yazılan bazı sözcüklerle kelime oyunu yapan firmalar normal işlenmiş suları doğal diye satıyor. Bu durumdan haberdar olmayan vatandaş da suları alıp kullanıyor.

Yeni uygulama ile bu durum tarih olacak. Sorgulama yapılan sistemde suyun numarası da görülebilecek. Bu şekilde aynı karekod tekrar basılsa bile fark edilebilecek. Bir anlamda sahteciliğin önüne geçilecek.

Özellikle yaz dönemlerinde arttırılan denetimler kış dönemlerinde ise yapılmadığı için dolandırıcılar harekete geçip faaliyetlerine başlıyorlar. İşte bu tür uygulamalar sayesinde hem vatandaş bilinçlenecek hem de rahat edecek.

Projede çalışan en önemli kurumlardan birisi Tubitak, adı bu sene yapılan operasyonlarda skandallar ile anılan Tubitak’ta taşlar yerine oturmaya başladı. Ayrıca ilgili damacanalara ne kadar süre önce dolum yapıldı kaç kez dolum yapıldı gibi bilgilere de ulaşılabilecek.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]