Cumhuriyet Gazetesi’nde Tutuklamalar

Geçtiğimiz günlerde yapılan operasyonla göz altına alınan Cumhuriyet Gazetesi yetkilileri ve çalışanları arasından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı  tarafından mahkemeye sevkedilen 13 kişiden 9’u tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yürütülen Fetö/Pkk soruşturma çerçevesinde tutuklanana isimler şunlar oldu: Murat Sabuncu, Güray Tekin Öz,  Ahmet Kadri Gürsel, Hacı Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Turhan Günay, Hakan  Karasinir, Önder Çelik ve Bülent Utku.

Bunun dışında operasyonda ismi geçen fakat çeşitli nedenlerden sonra salıverilen isimlerde oldu. Bu isimlerden muhasebe müdürü Günseli Özaltay ve yine muhasebe müdürü Bülent Yener savcılık sorgularının ardından, yazarlardan ise Hikmet Çetinkaya ve Aydın Engin sevk edildikleri hakimin kararıyla yurt dışına çıkış yasağı ve adli  kontrol şartı koyularak serbest bırakıldı.

Soruşturmayı yürüten savcı hakkında ortaya atılan bazı Fetö iddialarına hükümet kanadından çeşitli tepkiler gelmişti. Soruşturmaya yürüten savcılara 3 adet daha eklenerek ilgili savcının karar alma önceliğine bir düzenleme getirilmişti. Daha önceden ortaya atılan iddialar için ise henüz bir açıklama yapılmadı. İlgili davanın içinde yer alan bazı isimlerin yurtdışında bulunması nedeniyle soruşturmanın bir anlamda derinleştirilmesi bekleniyor.

Can Dündar’ın Almanya Devleti’nden geçici pasaport alması nedeniyle Alman yetkililerle yakında bir görüşme gerçekleştirilmesi bekleniyor. Soruşturmada bir numara olarak adlandırılan Can Dündar için ilerleyen dönemde iade taleplerinin yapılması muhtemel olarak görülüyor.

31 Ekim’de düzenlenen operasyonun farklı kurumlarada kayabileceği ve elde edilen somut veriler üzerinden yeni soruşturmaların açılabileceği kaydedildi.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]