İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanı : OHAL Yakın Gelecekte Kaldırılabilir!

Ohal hakkında ilk kez bu kadar net bir açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ohal komisyonunun belirlenmesinden sonra OHAL ile ilgili önemli bir bilgi verdi. Bu komisyona kamuda görevden alınan kişiler, okuldan atılan öğrenciler başvurabilecek. Ayrıca bu komsiyona kurumlar da başvurabilecek. Başvuru süresi ise 60 gün olarak belirlendi. 7 kişilik komisyonlar çekimser oy vermeden karar verebilecek. Ayrıca direk komisyona başvuru yapılmazken, komisyon kararları aynı zamanda yargıya açık olacak. Yani başka bir ifade ile buradan çıkan sonuca yargı yoluyla itiraz edilebilecek.

Özellikle haksız yere görevden alındığı düşünen kişilerin kullanacağı bu yöntem ile birlikte Türkiye’de büyük bir değişimin daha yaşanması bekleniyor. Resmi gazetede yayınlanan veriler ile birlikte komisyonun kurulumu kısa süre içinde tamamlanacak. Fakat ilk başvuruların valilik ve kaymakamlıklardan ne zaman alınacağı henüz belli değil.

Kurum olarak kapatılan bazı grupların da buralara başvurması bekleniyor. İlgili başvuru sonrası kararlar çok hızlı bir şekilde verilecek.