CHP Başkanlık Sistemi Oylamasını Tartışıyor

Cumhuriyet Halk Partisi kısa süre sonra yapılacak olan Başkanlık Sistemi oylamasına katılıp katılmamayı tartışmaya başladı. Katılmama durumu için bildiren görüşlerden bir kısmında CHP’nin oylamaya gösterdiği tepkinin halk tarafından yanlış anlaşılabileceği ve olası bir genel seçimde ciddi sorunlara yol açabileceği konusu ön plana çıktı.

Fakat bazı yorumlarda da şayet CHP seçime katılırsa bu durumda parti içinden bazı evet oylarının çıkabileceği endişesi de var. Ayrıca CHP’nin seçime katılması AK Parti ve MHP içindeki firecilere de bir rahatlık vereceği için sıkıntı oluşturabileceği kaydedildi.

Henüz net bir karar vermeyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun birkaç gün içinde kararını vererek parti içinde bir toplantı yapması bekleniyor.

Yaşanan darbe girişimi sonrası ortaya çıkan referandum gerekliliğini boykot etmeye hazırlanan CHP’nin uzmanlar tarafından yapılan yorumlara göre başarısız olması bekleniyor. Geçmişte 367 dayatması gibi farklı metodlar ile denenen bu boykot şekilleri hep geriye dönmüş ve bumerang etkisi yapmıştı.

Türkiye’de yapılan son anketlerde başkanlık sistemine desteğin %61’lere tırmanması bunu özetler nitelikte bulunuyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]