Canlı Virüs’ten Aşı Üretildi

Çin’de süren bir araştırma ile canlı virüslerden ilk kez aşı üretildi. Eskiden ölü veya dayanıklılığı düşürülmüş yarı ölü zayıf virüsler ile aşı üretilirken bu uygulama ile çok farklı sonuç ortaya çıkarıldı.

Science dergisinin son sayısına da konu olan araştırma ile aşılar alanında tıpta büyük bir yenilik haber verildi. Bu şekilde üretilen aşılar ile daha etkili metodlar ile hastalıklardan kurtulmanın sağlanabileceği kaydedildi. Hem aktif hem de gayet sağlıklı olan bu canlı virüsler hastalıklara karşı daha etkili olabilir.

Genetik araştırmalar sonucunda ayırma işlemine tabi tutulan bu virüsler, genetik yapılarında meydana gelen işlem ile çoğalma özellikleri kaldırılınca artık her türlü tedavide kullanılabilecek. Yerleştirildiği hücrenin yapısına katkı sağlayacak ve onu savunacak olan bu virüsler ile tedaviler uygulanabilecek.

Tabi bu durumun henüz test aşamasında olması ve dağ gelinciği ve labaratuvarlarda kullanılan fare ve gine domuzlarında denemeler yapıldığı ifade edildi.

Gine domuzları da hamsterlara benzeyen yapıları ile tıp çalışmalarında kullanılmaya başladı. Bu çalışmalar sonucunda yeni bir tıp tekniği ortaya çıkarılmış olacak.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]