BTK Hacker Ordusu Kuracak!

Bilişim ve Teknoloji Kurumu yeni bir adımla siber konularda Türkiye’de önemli işler yapabilecek olan bir hacker ordusu kuracak. Bu ordunun birçok konuda Türkiye’nin Siber Gücü olacağı kaydedildi.

Siber güce dahil olacak gençlerin 6 bin ile 10 bin Türk Lirası arası bir maaş alması bekleniyor. Dünyada white hat hackers olarak ifade edilen beyaz şapkalı hackerların alımları için araştırmalar başladı. Özellikle üniversitelerdeki öğrencilerden büyük destek görmesi beklenen proje için [email protected] adresine cv gönderimi yapılabiliyor.

15 Temmuz öncesi göre kurumlara yapılan siber saldırılarda ortaya çıkan 2.5 kat artış nedeniyle artık böyle bir ordunun kurulması gerektiğinin altının çizilmesi ile yoğun saldırı alan kurumları korumak ve karşı saldırılarda bulunmak için bir siber kuvvet oluşturuluyor.

Türkiye’de yer alan bilgisayarların %45’inin siber saldırılara maruz kalması nedeniyle, yapılan araştırmalarda en çok bilgisayarı ele geçirilen 4.ülke olması siber gücün gerekli olduğunun bir işareti daha oldu.

BTK başkanı 7/24 çalışacak bu gençlerin normal memurlardan çok farklı olduğunun altını çiziyor. Yapılan başvuruların ise süratle değerlendirilmesi bekleniyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.