Brezilya Yapımı 3% Dizisi

Netflix büyük adımlar atmaya devam ediyor. Bir süre önce neredeyse bütün Dünya’ya açılan ve ciddi bir izleyici kitlesi kazanan video ağı bu sefer ekranlara Brezilya yapımı bir bilim kurgu dizisi getirdi. Birçok dilde altyazıya sahip olan bu dizi Türkçe alt yazı ile de izlenebiliyor.

Dizinin adı 3%, mottosu ise Dünya’da yaşanan sıkıntı bir dönemde Açıklar adı verilen yere gönderilecek isimleri seçmek için düzenlenen bir yarışma ve sınavı gündeme alıyor.

Dizi ciddi boğuk bir havada başlasa da ilk sezonunda şu ana kadar yayınlanmış olan 8 bölümü ile sizi heyecanlandırabilir. Dizi de ayrıca iyiler ve kötüler arasındaki mücadele de konu ediliyor. Ayrıca her bölümde karakterlerin hayat hikayelerine yönelen dizi şimdiden ciddi bir fan kitlesi oluşturmuş durumda bulunuyor.

Bence de dizi gayet başarılı yani Amerikan dizileri ile boy ölçüşebilecek bir seviyede… Türk dizilerimiz yok malesef böyle, hep yurtdışında çıkan dizilerle yetinmeye çalışacağız gibime geliyor.

Nedense bundan da kimse rahatsız değil yani FOX Tv dizileri ile haftayı geçiren bir toplum için iyi nedir bunu anlamak güç değil. Ne bileyim Kıvanç Tatlıtuğ kimi öpmüşten ileri gidemeyen basın ve medyamız nereye ulaşabilir. Evet ciddi manada umutsuzum.

Üretemediğimiz gibi üretenlere de imkan vermiyoruz. Yani ne bileyim birisi bir şey üretmeye kalksa hemen ya alaşağı ediliyor ya da reyting kaygısı nedeniyle sistemin dışına atılıyor. Olmuyor işte… TRT bir dönem bu konuda adımlar attı bunun meyvesinin de şimdi yiyor. Onun için bu tarz adımları diğer kanallarda atmalı. Modern bir çizelge ile yaşamalıyız, her gün her sezon aynı şeyler ekrana gelmemeli… Belki…

Okuyoruz Haber Sinema ve Dizi Yazarı olan Afra Salman Sinema ve Televizyon üzerine yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. İletişim: [email protected]