Booking.com Davasının Kararı Açıklandı

Bugün görülen booking.com davası ile gelişmeler yaşandı. Mahkemenin verdiği karara göre otelcilerin ve booking.com’un yapmış olduğu itirazlar reddedildi.  İlgili karar sonrası bir basın bildiri yayınlayan booking.com 2 haftalık yasal sürede karara itiraz edeceğini ve hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Ayrıca açıklamasında Türkiye Devleti Kanun ve Yasalarına uygun olarak hizmet verdiğini ve buna bağlı olduğunu belirtti.

13 bin ayrı otel ile çalışan ve Türkiye’de çok büyük bir kesime hitap eden booking.com ilgili karar sonrası, Türkiye içinde yapılan Türk otelleri aramalarını kısıtlamak zorunda kalmıştı. Fakat halen yurtdışından yapılan rezervasyonlar için çalışmalar devam ediyor.

İlgili mahkeme kararının netleşmesinden sonra yurtdışından yapılacak olan rezervasyonlar için de bir kısıtlama getirilmesi bekleniyor.

Karar sonrası Türk otel sektöründe yaşanan vergi kaçırma hadiseleri ile ilgili yoğun bir önlem alındığı ve bu durumun olumlu olarak sektöre yansıyacağı belirtildi.

Booking.com ayrıca kendisine kesilen vergi cezasını da ödemek zorunda, bu konuda kurumdan henüz bir açıklama gelmedi.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]