Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Belirlendi

Az önce Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmed Özkan atandı.

Bilindiği üzere OHAL kapsamında çıkartılan KHK ile rektörlük seçimleri üniversitelerden kaldırılmıştı. Artık atamalar farklı usullere göre Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor.

Atama bekleyen birçok üniversite olduğu gibi 15 Temmuz öncesinde seçimi tamamlanan fakat yaşanan üzücü olaylar nedeniyle atama işlemi gerçekleşmeye Boun’de artık yeni rektörüne kavuştu. Geçmiş oylamada en çok oyu olan Gülar Barbarosoğlu yerine farklı bir isim atandı.

Prof. Dr. Mehmed Özkan, enstitü yardımcılığı görevini sürdürüyordu. İlgili profesör, geçmiş dönemlerde, bildiriye imza atan Esra Mungan’ın serbest bırakılması için Ahmet Davutoğlu ile görüşme yapmıştı. Davutoğlu o dönemde başbakanlık görevini yürütüyordu.

Boğaziçi Üniversitesi bu sancılı dönem içerisinde ilk adım atılan üniversite olarak tekrar tarihe geçti. Pazartesi gününden itibaren görevine başlayacak yeni rektörün üniversitede ne tür adımlar atacağı konusunda spekülasyonlar devam ediyor.

 

Her ihtimale karşı muhtemelen eylem girişimlerine karşı önlem alınması beklenen üniversitede, haftanın ilk günü olan pazartesi günden itibaren yeni bir dönem açılıyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.