Bedelli Askerlik Kabul Edildi

Mecliste süren görüşmeler sonrasında bedelli askerlik uygulaması kabul edildi. Yeni teklife göre temel askerlik süresi 21 gün olarak belirlendi. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar 2 bin euro karşılığında bedelliden yararlanabilecek.

1 Ocak 1994’ta doğanlarında yararlanabileceği uygulamada ücret 15 bin tl olarak belirlendi. Bankaların ilgili sistem üzerinde kredi çalışmaları yaptığı belirtiliyor.

Eleştirilen temel askerlik süresi 7 gün indirilerek kabul edildi.

İlgili düzenlemeye 150 ila 400 bin arasında kişinin müracaat etmesi bekleniyor. Kamuda yer alan doktorlardan 17 bin, hakim ve savcılardan 810 kişi, akademisyenlerden 203 kişi, mülki ve idari amirlerden 99 kişi bu uygulamadan yararlanacak.

Toplam 1 milyon 324 bin kişiyi kapsayan uygulamaya başvurunun beklentilerin altında kalması bekleniyor. Bunun ana sebebi temel eğitim süresi olarak gösteriliyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]