Babek Zencani’nin İdam Kararı Onaylandı

İran’da yargılanan ve zimmetine para geçirdiği iddia edilen Babek Zencani’nin idam kararı onaylandı. 2.8 milyarlık yolsuzluk ile suçlandığı davada idam kararı çıkan ve mahkeme süreci süren Babek Zencani’nin hakkında verilen karara bir onay da yüksek mahkemeden geldi. Oysa basında çıkan bazı haberlerde kararın iptal edileceği beklentisi yüksek olarak gözüküyordu.

Ortağı olan Reza Zarrab’ın da Amerika’da tutuklu bulunması nedeniyle zor günler yaşayan Babek Zencani karar sonrası herhangi bir açıklama yapmadı. Petrol transferi içinde yolsuzlukla suçlanan bu isimler ayrıca altın ticareti ile de suçlanmaya devam ediliyor.

Türkiye’nin bir dönem Reza Zarrab’ın iadesi ile açıklamalarda bulunmasına rağmen Amerikan yargısı Reza’yı vermemekte kararlı gibi görünüyor.

Mahkemede aynı dava içerisinde Babek Zencani ile yargılanan diğer ortaklar Mehdi Şems ve Hamid Fellah Herevi’nin idam cezaları ise iptal edildi.

Kararı basına Yargıtay Başkan Yardımcısı Gulam Rıza Ensari açıkladı. Açıklama sonrasında bazı hükümet yetkililerinin de konu ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

İran’da yaşanan bu gelişmeler sonrasında Amerika’daki Reza Zarrab davasında da gelişmeler olması bekleniyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]