Az Uyku Kalp Problemlerine Yol Açıyor

Amerika’da yapılan bir araştırmada ortaya çıkarılan ve makale olarak Uyku (Sleep) adlı dergide yayınlanan bir araştırmada 6 saatten daha az uyumanın birçok hastalığa davetiye çıkardığı belirtildi.

İlgili durumun meydana getirdiği hastalıklar ise kalp ve damar rahatsızlıkları başta olmak üzere, enfarktüs ve kalp krizi gibi daha ciddi durumlara neden olabildiği belirtildi.

İlgili çalışmanın yayınlandığı Batı Virginia Üniversitesi’nde görevli birkaç akademisyenin araştırmalarını birçok kişi üzerinde yaptığı ve böyle bir genellemeye ulaşıldığı ifade edildi.

Fakat 6 ila 8 arasında alınan uyku ile bu hastalık ihtimallerinin 3’te birine indiği kaydedilirken, daha fazla uykununda bu hastalıkları tetikleyen başka bir unsur olduğu da belirtiliyor. Yani genel olarak uyku saati olarak 7 saat seçilse her türlü ihtimal içerisinde en sağlıklı uyku tatminine ulaşılmış olacaktır.

İlgili araştırmanın bölgesel faktörlerin dışında bulunduğu belirtilirken yaşam koşulları ve benzeri durumlara göre bu saatlerin daha farklı noktalara çekilebileceği ve bu saatlerin altındaki uyku sürelerinin de yetersiz olduğu belirtiliyor.

İlgili çalışmanın farklı bir alanda uygulamasının da yakında yayımlanacağını belirtilirken konuyla ilgili deneysel çalışmaların sürdürülmesine karar verildi.

Ankete katılan kişilerin %8’i 6 saatten az uyuduğunu belirtirken %10’u da 9 saatten fazla uyuduğunu belirtmişti. Bu durum netcesinde yaklaık %18’lik kısım ciddi bir risk taşıyor. Bu da belirli yaşın üzerinde daha büyük bir risk olarak görülmeye devam ediyor.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]