Avrupa Referandum Manşetlerini Attı

Dün akşam belirlenen henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre EVET çıkan referandum sonrasında Avrupa Birliği ülkelerinden ilk mesajlar gelmeye başladı. Genel olarak referandumun kararı net bir şekilde manşetlere taşınsa da satır aralarında ciddi mesajların verildiği görüldü.

Özellikle Fransız basınının Evet’in yeterli kadar güçlü olmadığının altını çizmesi sonrası yine de her halükarda evet çıktığı ve Erdoğan’ın daha da güçlendiği belirtildi.

Hollanda gibi bazı ülkelerde çıkan Evet oyları da, ülke yöneticilerinde ciddi sıkıntılar oluşturdu. Türkiye’de yaşanan seçimle çok yakından ilgilenen Avrupa Parlementosu ise skandal açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de gerçekleşen referandum sonuçlarından rahatsız olan AP, bunu kabul etmediğini ve Avrupa Birliği’nin bunu gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.

The Times 2. Fatih Sultan benzetmesi yaparken, Lemonde kıyasıya yarış başlığında karar kıldı.

Özellikle sosyal medyada yaşanan karşılıklı atışmalar ise zaman zaman çok eğlenceli paylaşımların yapılmasına neden oldu. Özellikle Hayır cephesinden gelen bazı öz eleştiriler ile bazı isimlerin paylaştığı tekrar deneyiniz kapakları da ciddi anlamda ilgi görmeye devam ediyor.

Fakat YSK’nın tercihini bazı kesimlerin itiraz yolu ile değiştirmek istediği de göz önünde bulundurulduğundan temkinli yaklaşan isimler de yer alıyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]