Asgari Ücret Teklifi Belirlendi

Türk-iş’in ağır işlerde çalışan işçiler için belirlediği asgari ücret teklifi belli oldu. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre asgari ücreti teklifi şu an 1.600 tl olarak belirlendi.

Türkiye’de yer alan 6.5 milyon kişilik bir topluluğu temsil eden Türk-İş bu sene pazarlıklara erken başladı. Türk-İş bu fiyatı belirlerken, enflasyon, geçim ve döviz gibi birçok metadan yararlandı. Ayrıca ekonomide gelişmeler de gözardı edilmedi. Hükümete mesaj yollayan ve bu fiyata anlaşacaklarını belirten işçiler için hükümetin cevabı ne olacak merakla bekleniyor.

Mevcut asgari ücretin 1.300 tl olduğu bu ortamda bu fiyata anlaşılması biraz güç, muhtemelen devlet bu işi 1.450 gibi sonlandırmayı düşünecektir. Hali hazırda mevcut asgara ücretin enflasyon artışı ile yaklaşık %4 zamlanması bekleniyor. Bu da ücret zaten otomatikman 1400 seviyesine çekiyor. Büyük pazarlıklara sahne olacak anlaşmada muhtemel fiyatta bu şekilde belirlenecektir.

Asgari ücret 11 yılda %200’e varan zam ile arttı. 2006 yılında 380 tl olarak asgari ücret, bu yıl 1.300 tl seviyesinde bulunuyordu. Önümüzdeki sene dünya piyasalarında toplanma bekleyen uzmanlar bu fiyatın yukarılara çekileceğinden hem fikir.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]