Asgari Ücret Görüşmeleri Başlıyor!

Yeni yılın asgari ücret ödemeleri için görüşmeler başlıyor. Geçtiğimiz sene 1300 türk lirası olarak ödenen asgari ücretin bu sene ne kadar olacağı konusunda yapılacak olan görüşmeler başlıyor.

İşçi ve işverenlerin yanısıra hükümetin de katılacağı toplantıların zaman alması bekleniyor. İşçi tarafının 1600 türk lirası ile geleceği toplantılarda hükümet ve işveren kısmı 1400 türk lirası yönünde görüş bildirmeye hazırlanıyor. Büyük bir ihtimalle 1450 türk lirası gibi bir ücrette anlaşılabileceği kaydediliyor.

İlgili yeni ücret 2017 yılı boyunca işçi kesimine ödenecek. 6 aylık artışlar şeklinde yapılan görüşmelere göre yılın ikinci ayında işçilere 1450 türk lirası ödenmesi öngörülüyor.

Yaklaşık 6 milyon 500 bin çalışanı ilgilendiren görüşmelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yerleşkesinde başlaması bekleniyor.

Kurumlar geçen seneye nazaran bu sene oldukça çetin bir pazarlık masasına oturacağı kaydediliyor. Geçtiğimiz sene ciddi anlamda zam yapılan ve 1300 türk lirası seviyesine çekilen asgari ücretin bu sene tekrar çok büyük ücret artışları ile yenilenmesi beklenmiyor. Hem ekonomide yaşanan kur sıkıntıları hem de işverenlerin bazı istekleri nedeniyle daha makul bir zam yapılması bekleniyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]