Asgari Ücret Bugün Belli Olacak

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret ne kadar olacak sorusunun cevabı bugün belli olacak. Yapılacak görüşmeler sonrası öğleden sonra açıklanması beklenen yeni asgari ücret hakkında söylentiler gittikçe artmaya devam ediyor.

Hali hazırda 1404 Türk Lirası net olarak verilen asgari ücret için konfederasyonlardan farklı istekler var. Özellik Türk-İş’in 1893 Türk Lirası olmasını istediği asgari ücret için Disk 2300 Türk Lirası olmalı şeklinde bir açıklama yaptı. Tisk ise Türkiye şartlarına göre %7 zam yapılmasını istiyor.

Tüm bu gelişmelerin gölgesinde Başbakan Binali Yıldırım’ın enflasyona ezdirmeyeceğiz açıklaması göz önüne alınırsa asgari cüretin 1600 TL civarlarında bir değer alması bekleniyor. Bu değer ile birlikte asgari ücrete 200 tl net değer kazandırılmış olacak.

Artan enflasyon karşısında aile geçindirmekte zorlanan çalışanların da yeni ücret ile birlikte bir nefes alması bekleniyor. Bu gelişmelerin sonrasında emekli maaşları gibi bazı ücretlerin de netleşmesi bekleniyor.

Asgari ücretin yeni değeri ile birlikte öğlen saatlerinden sonra ilan edilmesi bekleniyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]