Asgari Ücret Belirlenmeye Yakın

Geçtiğimiz günlerde ilk aşaması yapılan ve herhangi bir belirleme olmayan 2017 Asgari Ücret miktarı ile ilgili taraftar yarın bir kez daha bir araya gelecek.

İşçi tarafının 1.600 Türk Lirası, İş verenlerin ise geçen sene yapılan zamdan sonra herhangi bir zam yapılmamasını istemesi nedeniyle görüşmelerde herhangi bir sonuç alınamadı. Fakat ikinci görüşmeler sonrası yeni bir fiyatın ortaya çıkma ihtimali var.

Hükümet’in henüz bir adım atmadığı ve görüşmenin gidişatına göre devreye gireceği kaydedildi. Herhangi bir zam yapılmamasının mümkün olmadığı en azından enflasyon oranı kadar zamın kesin olarak kabul edeceği belirtildi.

Geçtiğimiz sene 1.300 Türk Lirasına getirilen asgari ücret, devletin de desteklemesi ile aşağıya düşmeyecek şekilde düzenlenmişti. Bu sene ise masadan kalkış fiyatının 1450 Türk Lirası olabileceği ifade edildi. Ekonomi kurmaylarının da yakından ilgilendiği mesele için görüşmeler bir süre daha sürecek. Ayın 20’si gibi sonuca ulaşılması bekleniyor.

Malum sene sonunun gelmesi ile birlikte Ocak ayında zamlı olarak maaşların yatması bekleniyor. Asgari ücret miktarının düzenlemesi işçi kesimi tarafından merakla bekleniyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]