Artık İlaçlar Tam Yerinde

Uzun süredir yaşanan eczacı stok karmaşası yeni senede sona erecek. Özellikle bazı eczanelerin sisteminde yer alan tarihi geçmiş ilaçlar ve bulunmayan ilaçlar artık sistemden temizlendi. Eczacılara verilen süre 30 Kasım günü sona eriyor. Şimdiden yaklaşık 70 milyon adet ilacın verileri düzeltildi.

Artık ilaç almak isteyen ilacın nerelerde bulunduğunu öğrenecek ve gittiği eczanelerde acil olan ilacı aramak zorunda kalmayacak.

Eczane sistemlerinin bu kadar demode kalması ve ancak 2017 yılında düzeltilmesi de ayrı bir sorun olarak görüldü. Ayrıca yeni yıl içinde kullanıcıların da kayıt altında sorgulayabilecekleri bir sistem açılması planlanıyor.

Böylelikle hem hastalara hem de ilaçları tedarik etmek isteyen kişilere büyük kolaylıklar gelmesi şansı doğuyor. Ülkemizde sağlık sisteminde atılan yeni adımlar maalesef eczane sektöründe yaşanmıyor.

Geçtiğimiz günler Cumhurbaşkanı tarafından talep edilen ücretsiz ilaç konusuna yine en fazla negatif tepkiyi verenler eczacılar oldu. Geçmiş dönem bir ara bahsedilen ama şu sıralar ortalarda gözükmeyen bir tasarıda devletin kendi eczanelerini açması ve gereken yerlerde kullanıma sunması bekleniyordu. Aynı durumda süper marketler içinde ilaç satışı içinde geçerliydi. Umulurki bu durum gerçekleşir ve ilaçlar üstünde yer alan bir engel daha aşılabilir.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]