Ara Sınıfların Ödemeleri Belli Oldu

KYK’dan daha önce herhangi bir burs veya kredi almamış bu sene ilk defa kredi alacak her öğrenci 3 aylık ödeme alacak, bu durum doktora ve yüksek lisanslar için de 400X3 şeklinde 1200 tl olarak uygulanacak.

KYK uzun süredir merakla beklenen sorunun cevabını sonunda verdi. Yakın bir zamanda detaylı bir kılavuz yayınlayacak olan KYK’nın twitter sorularına verdiği cevaplarda sorumuza cevap bulduk.

Bu sene ilk kez kredi veya burs alan öğrencilere 1200 tl’lik ödeme Aralık ayında yapılacak, ödeme tarihleri 6-10 Aralık tarihleri arasında olacak. Bu tarihler kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenecek.

Daha sonraki aylarda da normale dönecek aylık ödemeler yine tc kimlik son hanesine göre her ayın 6-10 arasında yapılacak. Kredi alan öğrenciler istedikleri zaman kredi almayı durdurabilirler, ama bu durum tekrar kredi veya burs talebinde bulunamazlar.

Kredi durdurma talebinden sonra belirlenen geri ödeme tarihinde ödemeler başlatılacak. Geri ödeme tarihi yasal sürenin 2 yıl sonrasında başlıyor. 4 yıllık bir lisans programı okuyan öğrenci 6. yıl sonunda ödemelerine başlıyor. Bu durum okulu bitirip bitirmemesine göre değişmiyor. Fakat ödeme durumu işsizlik nedeniyle ertelenebiliyor. Bu durumda da ödemenin üzerine faiz eklemesi yapılıyor. Bu da yaklaşık %7-8 oranında oluyor.

Şayet erteleme yapılan dönemde herhangi bir işe girilirse ödeme otomatik olarak başlıyor ve erteleme iptal oluyor.

 

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.