Apple’a Ait İşletim Sistemi Yine Açık Verdi

Apple’ın son sürüm Macos işletim sistemi Sierra’da yine açık bulundu. Yaklaşık bir hafta önce bir türk mühendisin ortaya çıkardığı açık ile Macos yüklü işletim sistemlerine şifre sahibi olmadan girilebileceğini ve bunun çok bir şekilde yapılabileceği açıklanmıştı.

Apple bu gelişme üzerine çalışmalara başlayıp yayınladığı yine güvenlik güncellemesi ile sorunun üstesinden geldiklerini açıklamıştı. Fakat bugün itibari ile sorunun geri geldiğini rapor eden kullanıcılar Apple’ı soru yağmuruna tuttu.

Kullanıcı giriş ekranında kullanıcı adına root yazdıktan sonra birkaç deneme ile şifresiz girilebilen Macos işletim sistemi kullanıcıların birçok verisini korumasız bırakırken diğer işletim sistemleri karşısında daha güçlü olarak lanse edilen Apple’a büyük darbe vurdu.

Yaşanan gelişmelerden sonra birçok teknoloji blogunda yer verilen metinlerde ilgili sorun ile ilgili Apple içinde çalışmaların tekrar başladığı ve güvenlik güncellemesinin yakın zamanda ilan edileceği ifade edildi.

Apple’ın Macos işletim sisteminde ortaya çıkan bu açığın faturası bazı kullanıcılara çok ağır gelebilir. Bu açıdan dikkatli olunmasında fayda var.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]