Apple Sürücüsüz Otomobil ile Geliyor

Çok uzun süre bir iddia olarak gündemdeki yerini alan Apple projesi ile ilgili ilk kez konu hakkında bir açıklama geldi. Apple Amerika’da ulaşım ile ilgili kurumlara yazdığı bir mektupta, sürücüsüz arabalar için yatırım yaptığını kabul etti.

Apple şirketi bunun dışında otomatik pilot adı verilen teknoloji ile de ilgileniyor. Yani Apple hem bir araç ortaya çıkaracak hem de bu cihaz sürücüsüz olacak. Bu iddialar artık gerçeğe daha yakın, bugünden itibaren Apple konu ile ilgili çok daha farklı açıklamalarla konuyu gündeme taşıyacaktır.

Açıklamalar üzerine bir gerçek daha ortaya çıktı, apple .car ve .aut gibi uzantıları da aldığını açıkladı. Apple bir anlamda apple car veya icar adı vereceği bir sistemi yakında şirket politikalarının içine ekleyecek gibi görünüyor.

İlgili araçların Apple’ın ios veya benzeri bir işletim sistemi ile çalışması bekleniyor. İlgili aracın cep telefonları ve birçok apple ürünüyle tam entegre olması bekleniyor. İlgili sürücüsüz araçların ise 2020 yılında görücüye çıkması bekleniyor. Apple konuyla ilgili detayları sır gibi saklamaya devam ediyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.