Apple Hack Olayını Yalanladı

Geçtiğimiz günlerde Türk hacker grubu Turkish Crime Family tarafından ortaya atılan iddialar yalanlandı. Apple’ın icloud sisteminde milyonlarca hesabı ele geçirdiğini açıklayan grubun sözcüsünün yaptığı açıklamalar ile Apple’dan fidye istemesi ile birlikte harekete geçildi.

Apple yaptığı incelemeler ile sistemlerinde herhangi bir açıktan kaynaklanan bir durum olmadığını açıklarken ilgili şifrelerin geçtiğimiz yıl yaşanan Linkedin hacklenmesi sonrası ortaya çıktığı belirtildi. Bu saldırı sonrası milyonlarca kullanıcının verileri internet dünyasına açılmıştı. Buradaki şifreleri ile uyuşan şifreler sayesinde icloud sistemine girilebildiği de açıklandı. Bu sebeple kullanıcıların şifrelerini değiştirmesi ve yaşanan sorunlar öncesinde çift adımlı koruma sistemlerinin aktive edilmesi tavsiye edildi.

Apple ile ilgili ortaya atılan bu iddialar sonrasında güvenlik sistemlerinin çok etkili olduğu ve çalışmaların çok hızlı bir şekilde sürdürüldüğü belirtildi. Yaşanan gelişmeler sonrası faaliyetlerin izlendiği ve gerek görüldüğü takdirde müdahale edilebileceği de belirtildi.

Apple yaşanan bu tür durumlarda genellikle güvenlik önlemlerini hızlı bir şekilde aktive edip, uygulamalarını koruması ile ünlenmiş bir firma olarak yerini koruyor. Fakat farklı portallarda kullanılan bazı şifrelerin kullanıcıların hesaplarına erişilmesine neden olabiliyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]