Antalya’da 75 Milyon Liralık Fatura Vurgunu

Antalya’da başlatılan bu operasyon neticesinde ele geçirilen belge ve bilgilere göre yaklaşık 35 bin kişinin kredi kartlarından fatura ödemesi yapıldığı belirtildi. 4 kişilik bir şebekenin daha önceden anlaşma yaptığı bazı fatura bayileri aracılığıyla yaklaşık 75 milyon Türk Liralık bir vurgun yaptığı belirtildi.

Başkalarına ait kredi kartları ile fatura ödemelerini gerçekleştiren bu kişiler faturalarını ödeyen kişilerden aldığı nakit paralar ile vurgun yapmaya devam ediyorlardı. Bazı duyarlı vatandaşların savcılığa başvurması sonrası ortaya çıkarılan şebekeye operasyon düzenlendi. Operasyonda göz altına alınan 4 kişiden üçü dolandırıcılık nedeniyle tutuklanırken bir kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Özellikle Antalya’da yaşayan vatandaşları hedef alan bu kişiler sözde ödeme merkezleri aracılığıyla hem kartları kopyaladı hem de başka kişilerin kartlarından ödeme yaptı. Yaşanan bu gelişmelerden sonra kredi kartı ekstrelerinden çeşitli ödemelerle karşılaşan kişiler ise savcılığın yolunu tuttu. Şu ana kadar yapılan ödeme hesaplamaları sonucunda 75 milyon Türk Liralık bir hacim ortaya çıkarıldı.

Kredi kartından başkasının faturasının ödendiğini farkeden kişilerin yaptığı başvurular ile birlikte konunun çok daha detaylı olarak incelenmesi bekleniyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]