Anayasa Değişiklik Paketi Oylanıyor

Anayasa Değişiklik Paketi OylanıyorGün içinde başlayan Anayasa Paketi görüşmeleri devam ediyor. Dün gece saatlerinde oylanan iki madde de kabul edildi. Teklifin ilk maddesi 347 ikinci maddesi 343 evet oyuyla kabul edildi.

Gün içinde yine görüşmeler süreceği kaydedilirken ilk seri oylama sonucunda 18 maddenin kısa sürede oylanması bekleniyor. Daha sonra verilecek aradan itibaren maddeler bir kez daha oylanacak. Bu oylamanın sonunda en sonda bir  de genel oylama yapılacak. Şayet paket 330 ve üzeri bir oy alırsa referandum kararı çıkabilecek.

Mecliste yapılan görüşmeler süresince sürekli ortaya çıkan sıkıntılı durumların son aşamaya kadar devam etmesi bekleniyor. İlgili değişikliklerin oylanma sürecinde karşılıklı atışmalar vb hadiselerin sürekli yaşanması bekleniyor. Meclis dışında da çeşitli eylemlerin olması beklenirken ilk gün yapılması planan eylemde polisin müdahalesi geldi. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulurken taraflara itidal çağrısı yapılmaya devam ediliyor.

Bazı siyasi isimlerin kaos çıkar açıklamaları ise sosyal medya üzerinden büyük tepki görmeye devam ediyor. Türkiye’nin medeni bir şekilde karar vereceği bir oylamanın bu şekilde lanse edilmesi toplumun herkesimini rahatsız etmeye devam ediyor.